google.com, pub-3423369683337904, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kolejne zamachy w Wielkiej Brytanii?

3

Premier Wielkiej Brytanii ostrzegł, podczas swego przemówienia w brytyjskim parlamencie, iż istnieje poważne ryzyko zamachów terrorystycznych w jego kraju. Szef rządu powiadomił także, że wszystkie służby specjalne zostały postawione w stan najwyższej gotowości.

Premier ostrzega

David Cameron w trakcie swej przemowy w Izbie Gmin przyznał, że otrzymał informacje od brytyjskiego wywiadu, które świadczą o tym, iż w Iraku powstają „fundamentalistyczne siły”, których celem może być wprowadzenie terroru i strachu na terenie Wielkiej Brytanii. Premier Wielkiej Brytanii dodał także, że walka z islamistami będzie traktowana równie priorytetowo, co naprawa gospodarki. Szef rządu powiedział też, że zagrożenie zamachami ma bezpośredni związek z udzieleniem wsparcia Iranowi, gdzie teraz brytyjskie MSZ ponownie otworzyło placówkę dyplomatyczną. Wiadomo, od dawna, że na linii Iran- Irak dochodzi do dyplomatycznych spięć. Oliwy do ognia całej sytuacji dodaje fakt, że obecnie w Iraku praktycznie trwa wojna domowa, gdzie islamskie siły rebelianckie zajmują kolejne strategiczne miejsca.

Reakcja MSZ

Z kolei minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, William Hauge powiedział, że największe zagrożenie stanowią ludzie, którzy obecnie biorą udział w powstaniach w Somalii, Nigerii, Mali, Iraku oraz Syrii. Szef MSZ zapewnił także, że Wielka Brytania ma gotowe rozwiązania, aby zapobiec przeprowadzaniu zamachów. Jednym z nich jest zablokowanie paszportów obywateli z państw Bliskiego Wschodu. Jak ustaliły brytyjskie służby specjalne, może chodzić o około pół tysiąca obywateli.

Głos Kanclerza Skarbu

Głos w sprawie zagrożenia terrorystycznego zabrał również Kanclerz Skarbu, odpowiednik ministra finansów. George Osborne powiedział, że rząd brytyjski powinien kierować się wobec islamistów tymi samymi ideami, co Margaret Thatcher w prowadzonej przez siebie polityce zagranicznej. Minister dodał, że tylko będąc twardym i silnym, jak zmarła rok temu pani premier, rząd brytyjski może skutecznie ochronić swoich obywateli przed zagrożeniem terrorystycznym. Podkreślił, że należy stworzyć nową generację polityki zagranicznej, taką, jaką tworzyli prezydent USA Ronald Reagan i premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Zauważył również, że nawet w obliczu zamachów, brytyjski rząd nie może ulec presji zamachowców i musi przeciwstawić się tego typu zachowaniom. Jako przykład podał zamach, do którego doszło w 1984 roku w Brighton, gdzie Tymczasowa Irlandzka Armia Republikańska próbowała zamordować ówczesną premier. Mimo zagrożenia życia, Margaret Thatcher nie uległa presji i dalej piastowała swój urząd.

Czy jest się czego bać?

Ataki terrorystyczne w Wielkiej Brytanii miały miejsce w 2005. Pierwsze zamachy bombowe miały miejsce 7 lipca i pochłonęły 56 osób, zaś rannych zostało 700 osób. Wśród ofiar były trzy Polki. Wszyscy zamachowcy zginęli podczas wybuchu bomby. 21 lipca doszło do kolejnych prób zamachu, ale wówczas nie zginęła żadna osoba. Tym razem brytyjskie służby specjalne zatrzymały zamachowców. W obu przypadkach do organizacji zamachów przyznawały się siły związane z fundamentalistami islamskimi.

Po raz kolejny islamiści w Wielkiej Brytanii próbowali zorganizować zamachy w 2007 roku. Za pomocą dwóch podstawionych samochodów osobowych, w których znajdowały się gwoździe, butle z gazem oraz kanistry z benzyną, chcieli dokonać detonacji. Szczęśliwie, dzięki szybkiej reakcji służb, udało się uniknąć wybuchów. W związku z tą sprawą zatrzymano 6 osób, wszyscy oni byli pochodzenia pakistańskiego. Ówczesny premier Wielkiej Brytanii wprowadził wówczas na terenie całego kraju stan najwyższego zagrożenia terrorystycznego.

Służby specjalne w gotowości

W związku z doniesieniami o możliwych próbach zamachów terrorystycznych, w stan najwyższej gotowości zostały postawione brytyjskie służby specjalne. Scotland Yard już w poprzednim roku zainicjował akcję pod tytułem „To prawdopodobnie nic, ale…” mającą na celu zaostrzenie uwagi mieszkańców Wielkiej Brytanii na nietypowe zdarzenia, pakunki czy podejrzanie zachowujące się osoby. Wszelkie sytuacje, które mogą być niebezpieczne dla bezpieczeństwa publicznego należy zgłaszać pod specjalną Infolinię Anty Terrorystyczną pod numerem 800 789 321.

3 komentarze

  1. Kiedyś byłem uczony na historii o różnych zagrazających istnieniu ludzkości lub narodów – róznych ugrupowaniach. Czy jesteśmy dostatecznie zorientowani kim są terrorysci i skąd się wywodzą. Co chcą osiągnąc i czemu stosują terror? Jak wygląda terrorysta? Jak chodzi ubrany? Gdzie może być żródło terroryzmu i co władze robią aby ekstremizmy eliminowac? Czy uważacie że ten temat jest aktualny? Ja uważam że władze bardzo ignorują problem żródeł ekstremizmów wewenątrz kraju. Wszystko sie skupia na zewnątrz. Natowmiast tu u nas za płotem gdzieś u sasiada lub dalej siedzą ludzie którym się wmawia że jesteśmy ich wrogami ,Królowa jest zła a premier to diabeł wcielony. Co rząd robi aby przeciwadziałać i zapobiegać? Co wiedzą o terroryżmie nasze dizeci i czego ich uczą o tym najbardziej niebezpiecznym zjawisku naszych czasów? Jest bardzo zastanawiające czemu wiemy tak mało i czemu nie uczy się nas jak zapobiegac i na co zwracać uwagę aby tą zarazę zlikwidować? Czemu wiemy tak mało o tym co wewnątrz UK?

  2. Cala Azja to terorysci Po co tam sie wogole pchaja z wojskiem. Postawc plot i niech sobie robia siwat po swojemu. Oni innaczej nie znaj to po co UK chce ich zmieniasz czy robic szczesliwymi na sile .

  3. Jak ktoś ogląda brytyjską TV to wie że sytuacja jest nieciekawa. Słyszał ktoś ostatnio pozytywne wiadomości w TV lub w radiu. Tłuką się na około. Aż się kotłuje.

Leave A Reply